شیرهای گلوب یک شیر با حرکت خطی بوده که برای متوقف کردن، شروع و تنظیم جریان طراحی شده اند. در ساختار گلوب ولو یک دیسک در نظر گرفته شده است. دیسک شیر کروی هم می تواند بصورت کامل از مسیر جریان خارج شود و هم می تواند مسیر عبور جریان را بطور کامل ببندد. در حین باز و بسته شدن شیر، دیسک عمود بر سیت (seat) حرکت می کند. این حرکت باعث ایجاد فضای حلقوی بین دیسک و حلقه سیت می شود که با بسته شدن شیر به تدریج بسته می شود. این ویژگی قابلیت اسنداد شیر گلوب را برای تنظیم جریان مورد نیاز فراهم می کند. گلوب ولوها به طور گسترده برای کنترل جریان استفاده می شوند؛ اما این شیرها می توانند برای ایزوله کردن و اسنداد نیز استفاده شوند. برای اطمینان از عملکرد شیر باید محدوده کنترل جریان، افت فشار و نحوه عملکرد آن را در نظر گرفت. اگرچه این شیرها افت فشاری کمی بالاتر از شیرهای مستقیم (مانند شیرهای دروازه ای، پلاگین، توپی و غیره) دارند، اما می توانند درجایی که افت فشار در شیر عاملی کنترل کننده نباشد استفاده شوند. عمدتا به دلیل تماس زاویه ای مناسب بین دیسک و حلقه سیت که اجازه می دهد تا آب بندی محکم تری بین سیت و دیسک ایجاد شود، نشتی از سیت شیر گلوب نسبت به شیر دروازه ای کمتر است. هنگامی که دسته این شیر چرخانده می شود، دیسک بالا یا پایین می رود. وقتی دیسک کاملا پایین بیاید، منبع جریان قطع می شود. وقتی دیسک کاملا بالا برود، جریان در حداکثر سرعت خود قرار می گیرد. در کاربردهای بزرگ صنعتی، ممکن است یک شیر گلوب با استفاده از یک محرک الکتریکی، پنوماتیک یا هیدرولیکی آب بندی شود. از گلوب ولو می توان برای جداسازی یا تخلیه نیز استفاده کرد.

دیاگرام شیرهای گلوب

در شکل مقابل عملکرد شیرهای گلوب نشان داده شده است. این تصویر همچنین جهت جریان را نشان می دهد. شیرهای گلوب را می توان به گونه ای تنظیم کرد که دیسک در جهت مخالف جریان یا در جهت جریان قرار گیرد. هنگامی که دیسک در جهت جریان بسته می شود، انرژی جنبشی سیال به بسته شدن کمک کرده اما مانع از باز شدن می شود. این ویژگی در صورت نیاز به بستن سریع ارجح است. هنگامی که دیسک در جهت مخالف جریان بسته می شود، انرژی جنبشی سیال مانع از بسته شدن شده، اما به باز شدن شیر کمک می کند. این ویژگی در هنگام نیاز به باز شدن سریع ارجحیت دارد.

دیاگرام شیرهای گلوب

اجزای شیرهای کروی

در تصویر مقابل قسمت های مختلف شیر گلوب مانند بدنه، استم، سیت، دیسک و غیره را نشان داده شده است.

از آنجا که کل فشار سیستم اعمال شده بر روی دیسک به استم شیر منتقل می شود، محدوده اندازه کاربردی برای این شیرها محدود و در حدود (12NPS) یا 300DN  است. شیرهای گلوب بزرگتر از این اندازه به عنوان استثنا تلقی می شوند؛ چرا که شیرهای بزرگتر نیاز به اعمال نیروهای زیادی بر روی استم دارند تا شیر را تحت فشار باز یا بسته کنند. شیرهای گلوب در اندازه های (48NPS) یا 1200DN ساخته و مورد استفاده قرار گرفته اند.

اجزای شیرهای کروی

تفاوت شیر توپی، شیر گلوب و شیر دروازه ای مربوط به طراحی و فشردگی آن ها و در نتیجه عملکرد آن ها است. در شیرهای توپی از یک دیسک کروی برای قطع و وصل کردن جریان استفاده می شود. این درحالی است که در شیرهای دروازه ای این عمل توسط دیسک های قرار گرفته بر روی سیت انجام می شود. شیرهای توپی برای کنترل جریان سیالات به اندازه شیرهای گلوب دقیق نیستند. این بدان دلیل است که شیرهای توپی به جای موقعیت های افزایشی، دارای چرخش های صفر و نود درجه می باشند. علاوه بر این، برخلاف شیرهای گلوب، اگر شیرهای توپی در طولانی مدت در موقعیت نیمه باز یا بصورت مکرر باز و بسته قرار بگیرند دچار آسیب می شوند. شیرهای توپی در مقایسه با شیرهای گیت و شیرهای گلوب سایز کوچکتری دارند.

گیت ولو، بال ولو و گلوب ولو

انواع شیرهای گلوب

شیرهای کروی را می توان با توجه به ویژگی های مختلف طبقه بندی کرد:

 • نوع توپی (Ball Type)
 • نوع سوزنی (Needle Type)
 • نوع کامپوزیتی (Composite type)
 • نوع (Z types)
 • نوع  (Y types)
 • نوع زاویه ای (Angle Types)
 • (بونت رزوه ای) Screwed-bonnet
 • (بونت پیچ دار) Bolted-bonnet
 • (بونت جوش دار) Welded-Bonnet
 • Pressure-Seal Bonnet

انواع شیرهای کروی بر اساس نوع دیسک

همانطور که ذکر شد، شیر گلوب را بر اساس نوع دیسک می توان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد:

 • نوع توپی (Ball Type): طراحی دیسک توپی در سیستم های کم فشار و درجه حرارت پایین استفاده می شود. این دستگاه قادر به کنترل جریان است، اما در اصل از آن برای متوقف کردن و شروع جریان استفاده می شود.
 • نوع سوزنی (Needle Type): طراحی دیسک سوزنی در مقایسه با طراحی دیسک توپی یا کامپوزیتی، کنترل بهتری را فراهم می کند. دیسک های متنوعی در این دسته برای شرایط مختلف جریان در دسترس است.
 • نوع کامپوزیتی (Composite type): از دیسک کامپوزیتی برای دستیابی به قطع و وصل شدن بهتر جریان استفاده می شود. یک حلقه الحاقی سخت و غیر فلزی در طراحی دیسک کامپوزیتی استفاده می شود.

گلوب ولو نوع توپی و سوزنی

انواع شیرهای کروی بر اساس نوع بدنه

شیر گلوب نوع زد (Z types Globe Valve)

ساده ترین طراحی و متداول ترین نوع شیر گلوب، شیر گلوب نوع z است. پارتیشن Z مانند در داخل بدنه گلوبی حاوی سیت است. چیدمان افقی سیت به سیت اجازه می دهد تا استم و دیسک عمود بر محور لوله حرکت کنند که منجر به از اتلاف فشار بسیار زیاد می شود. سیت شیر به راحتی از طریق کلاهک (بونت) قابل دسترسی بوده که به قسمت بزرگ بازشونده در بالای بدنه شیر متصل است. استم مانند یک شیر دروازه ای از میان بونت می گذرد. این طرح ساخت، نصب و تعمیر را ساده تر می کند. از این نوع شیر زمانی استفاده می شود که افت فشار باعث نگرانی نبوده و کنترل جریان لازم است.

شیر گلوب نوع زد (Z types Globe Valve)

شیر گلوب نوع وای  (y types Globe Valve)

طراحی شیر نوع Y راه حلی برای مشکل افت فشار بالا در شیر های نوع Z است. در این نوع شیر، سیت و استم در حدود 45 درجه نسبت به محور لوله زاویه دار هستند. این نوع شیر در فشارهای بالا و سایر کارکردهای حساس که افت فشار را شامل می شوند استفاده می شود. در این مدل شیر، مسیر جریان کاملا مستقیم و حداقل مقاومت در برابر جریان وجود دارد. برای یک دوره طولانی بدون آنکه نیاز به سرویس باشد می توان از این مدل شیر استفاده کرد.

شیر گلوب نوع وای  (y types Globe Valve)

شیر گلوب زاویه ای (Angle types Globe Valve)

شیر گلوب زاویه ای بدون استفاده از زانویی و جوش لوله اضافی، جهت گردش را به اندازه 90 درجه می چرخاند و دیسک در مقابل جریان باز می شود. از این مدل عموما برای کاربردهایی استفاده می شود که جریان سیال به صورت دوره ای یا پالسی از شیر عبور می کنند، زیرا آنها قادر به کنترل اثر ضربه ای هستند.

شیر گلوب زاویه ای (Angle types Globe Valve)

انواع شیر های گلوب مبتنی بر اتصال بونت به بدنه

 • (بونت رزوه ای) Screwed-bonnet: این طراحی ساده ترین طراحی موجود است و از آن برای شیرهای ارزان قیمت استفاده می شود.
 • (بونت پیچ دار) Bolted-bonnet: این طراحی رایج ترین نوع طراحی بوده و در شیرهای گلوب متنوعی استفاده می شود. این طراحی به واشر نیاز دارد تا مفصل بین بدن و درپوش را آب بندی کند.
 • (بونت جوش دار) Welded-Bonnet: این طراحی یک طراحی محبوب است که در آن جداسازی قطعات لازم نیست. این شیرها وزن کمتری نسبت به همتایان خود دارند.
 • Pressure-Seal Bonnet: از این نوع شیر برای کاربردهای درجه حرارت بالا با فشار زیاد استفاده می شود. هرچه فشار حفره بدن بیشتر باشد، فشار بیشتری بر روی واشر در این شیر وارد می شود.

کاربرد شیرهای گلوب

شیرهای گلوب در سیستم هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در آن ها کنترل جریان مورد نیاز بوده و همچنین میزان نشت جریان و آب بندی نیز مهم است. بنابراین، در سیستم های خنک کننده که نیاز به تنظیم جریان داشته، و در سیستم سوخت نفت که نیاز به تنظیم جریان و نشتی سیال است کاربرد بسزایی دارند. دامنه کنترل جریان و افت فشار و عملکرد شیر باید در طراحی این شیرها برای جلوگیری از خرابی نا به هنگام و اطمینان از کارکرد مطلوب در نظر گرفته شود. شیرهای در معرض فشار بالا نیاز به طراحی با تریم خاص هستند. به طور کلی حداکثر فشار دیفرانسیلی در دیسک شیر نباید به بیش  از 20 درصد حداکثر فشار مجاز تجاوز کند. شیرهای با تریم کروی برای کارکرد های بالاتر از این محدودیت فشار دیفرانسیل طراحی می شوند. شیرهای گلوب بسته به اهداف ساخت و ساز، مواد اولیه، المان های آب بندی مورد استفاده و استانداردهای تولید شده، در مکان ها و تاسیسات مختلف قابل استفاده هستند. به طور کلی از شیرهای گلوب در آب سرد، آب آشامیدنی و انواع تاسیسات حاوی مایع خورنده غیر اسیدی و در کلیه خدماتی که مشکلی با افت فشار ندارد، مواد خوراکی، شیمیایی، استخراج هوا و سیستم های تخلیه، دریچه و خروجی بویلر، دریچه های بخار، دریچه های توربین و تخلیه استفاده می شود. این شیرها نباید در مدارهای گاز قابل اشتعال استفاده شوند. شیر های گلوب به طور کلی برای دوغاب ها یا مواد غلیظ تری که در ممکن است سبب ایجاد گرفتگی شوند، مناسب نیستند.

شیرهای گلوب همچنین به عنوان شیر کنترل اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد، اما در این حالت استم به صورت هموار بوده و با عمل بلند کردن یک محرک باز و بسته می شود.

مزایا و معایب شیرهای کروی

 • افت فشار بالاتر (در مقایسه با شیرهای دروازه ای)
 • دارای هزینه بالاتر نسبت به شیرهای دروازه ای
 • سنگین تر از شیر های دیگر با همان فشار
 • شیرهای بزرگ برای باز کردن و ایجاد نویز در هنگام کار نیاز به انرژی قابل توجهی دارند
 • در یک خط فشار قوی، پالس ها و ضربه ها می توانند به قسمت های داخلی تریم آسیب وارد کنند
 • در دوغاب یا سایر کاربردهای مشابه، ذرات معلق می توانند در حفره های بدنه این شیرها مستقر شوند و به دام افتند و باعث فرسودگی، نشتی یا نارسایی دریچه شوند

گیربکس – گیربکس همدور – همدور – گیربکس هم دور دو محور – گیربکس هم دور سه محور – گیربکس نورد –  گیربکس هلیکال صنعتی سنگین-  گیربکس هلیکال صنعتی  نیمه سنگین، گیربکس همدور دو محور –  گیربکس همدور سه محور، گیربکس همدور سرهم – گیربکس یک تکه- گیربکس مارپیچ (گیربکس هلیکال) (Helical gearbox) – گیربکس آویز  (Parallel Shaft Gearbox)- گیربکس های کرانویل-پینیون (Crown Wheel Pinion Gearbox) –  گیربکس های حلزونی (Worm gearboxes) – گیربکس های (خورشیدی) سیاره ای (Planetary gearbox) – استند نورد – استند نورد گرم – استند رافینگ  – استند دوغلتکی  – استند سه غلتکی-  استند دو غلتکی- استند دو غلطکی- استند دوغلطکی- تاسیسات و اتصالات – تأسیسات و اتصلات – شیرآلات صنعتی – شیر دروازه ای – شیر کشویی – گیت ولو –  شیر گیت – شیر توپی – شیر بال – بال ولو – شیر کروی – شیر گلوب – گلوب ولو – فلنج – فلنج تخت – فلنج اسلیپون – فلنج گلودار – فلنج کورکن – ماشین آلات خطوط نورد گرم – تجهیزات خنک کن – بستر خنک کن – بستر خنک کننده – بستر خنک کن گامی – بستر خنک کن زنجیری – پوشر خروج –  پوشر خروج شمش – پوشر خروج شمش از کوره – سیخ پرتاب شمش – سوزن پرتاب شمش – پوشر ورود – پوشر ورود شمش – پوشر ورود شمش به کوره – شارژ کوره – کوره پیش گرم  – رکوپراتور – مبدل حرارتی – کاهش مصرف سوخت – کاهش مصرف سوخت کارخانجات نورد – رولیک – غلتک – نوار نقاله – کانوایر – تجهیزات انتقال مواد – رولیک تعویضی – رولیک هوزینگی – رولیک لاستیک دار – تسمه نقاله ,- یاتاقان – گیربکس – الکترو گیربکس – زنجیر – فولی – شمش فولادی – شمش ccm – شمش ریخته گری – شمش 5sp – شمش 3sp –  غلتک – غلتک نورد – غلتک نوردی – غلتک نورد گرم – غلتک نورد سرد – کالیبراسیون – طراحی کالیبر – تراشکاری – کالیبر تراشی- غلتک – غلتک نورد – غلتک نوردی – غلتک نورد گرم – غلتک نورد سرد – کالیبراسیون – طراحی کالیبر – تراشکاری – کالیبر تراشی – مشعل – کوره پیش گرم – کوره پیش گرم نورد – انواع کوره پیش گرم – محاسبه ی دمای کوره پیش گرم – تاسیسات کوره – آجر شاموتی – آجر آلما – نسوز کاری  – آجر نسوز – جرم سبک – جرم سنگین – جرم اچ – اتوماسیون کوره – گاردان ساچمه ای – گاردان پارویی – گاردان چهار شاخی – گاردان صنعتی – گاردان سازی – ساچمه ی گاردان – گیربکس – گیربکس صنعتی – گیربکس سنگین – گیربکس نیمه سنگین – گیربکس نوردی  – گیربکس نورد گرم – ساخت گیربکس – فروش گیربکس – گیربکس دستگاه نورد – دنده – دنده تراشی – تغییر دور گیربکس – قیچی شمش بر – قیچی برش سرد شمش – گیوتین شمش بر  –  برش شمش – نورد سرد – نورد سرد ورق – نورد سرد آلومینیوم – نورد سرد مس – نورد سرد برنج – ماشین آلات نورد سرد  – اسکرودان –  scrowdown – نورد فولاد – نورد میلگرد – نورد گرم ورق – ساخت کارخانه تولید میلگرد – نورد گرم مس – نورد گرم برنج – گاردان –  نوار نقاله – کانوایر – نوار نقاله اسلت – نوار نقاله سبدی (الواتور elevator)  – نوار نقاله زنجیری – نوار نقاله تسمه ای – تجهیزات انتقال مواد – رولیک – غلتک – تسمه نقاله – گیربکس نقاله – گیربکس – الکترو گیربکس – فولی – زنجیر  – یاتاقان – شیر سوزنی- تجهیزات پیش گرم – کوره پیش گرم – تاسیسات کوره – تاسیسات هوارسانی- تاسیسات سوخت رسانی – تاسیسات خروج دود – کلکتور هوا – فن سانتریقیوژ دمنده – سیستم کاهنده مصرف سوخت – شیرآلات تنظیم دبی هوای ورودی – کلکتور گاز – مشعل – کانال دود – اگزوز – اتوماسیون کوره- کوره پیش گرم – سیستم کاهنده مصرف سوخت – سیستم شارژ کوره – سیستم تخلیه کوره – تجهیزات برش و اسیزینگ – گیوتین شمش بر سرد – قیچی برش میان خطی – قیچی سوزنی – قیچی سایزینگ – قیچی پروانه ای – میز رولگان قبل و بعد استند رافینگ – میز زنجیری انتقال شمش از کوره- پیچ رول – پولی – پولینگ – آپاراتوس – گروه صنعتی آپاراتوس

فهرست